Farby roka 2021 v modernej kancelárii

Farby roka 2021 v modernej kancelárii

Viete, že pre rok 2021 budú farbami šedá a žltá? Dá sa vôbec takáto kombinácia použiť aj v interiéroch, foyer, zasadačkách či v iných častiach administratívnych budov? Budú farby roka súčasťou priestorov nominovaných do budúcoročnej súťaže OFFICE ROKA?

 

zdroj: Pantone.com

zdroj: Pantone.com

 

Farba roka istým spôsobom odráža globálne trendy. Trendy zo života ľudí, z kultúry, módy či dizajnu. Platí to však aj naopak: farba roka má ambíciu ovplyvniť aktuálny módny, reklamný či obalový priemysel, ale aj komerčný a rezidenčný interiérový dizajn Spoločnosť Pantone predstavila farbu roka 2021 už na sklonku roka minulého. Presnejšie povedané uviedla dve farby: PANTONE 17-5104 Ultimate Grey a PANTONE 13-0647 Illuminating. Pantone vybrala dve farby za ostatných 22 rokov len po druhýkrát. Prvýkrát sa tak udialo v roku 2016 a kalendárnemu roku dominovali pastelová ružová (Rose Quartz) a modrá (Serenity). Mimochodom prvou farbou, ktorú odborníci na farby v spoločnosti Pantone nazvali farbou roka bola Cerulean Blue.

 

Predstavme si bližšie colors of the year 2021 s hashtagom #coy2021. Vybrané odtiene žltej a sivej farby predstavujú jednotu a vzájomnú podporu. Zatiaľ čo hrejivá žltá farba PANTONE 13-0647 je jasná a živá, PANTONE 17-5104 Ultimate Grey je pevná a spoľahlivá. Toto farebné „manželstvo“ symbolizuje silu, optimizmus, nádej, ktoré budú všetci po výrazne náročnom pandemickom roku 2020 potrebovať. Farby roka 2021 majú dodať ľuďom energiu, odvahu a schopnosť pokračovať ďalej a nestrácať originalitu, vynaliezavosť a vitalitu. Aktuálne farby roka môžeme interpretovať i tak, že prvú polovicu roka bude ešte charakterizovať sivá, svetložltú prinesie až druhá časť roka. Pre mnohých ľudí budú skutočnou farbou roka pravdepodobne rôznofarebné prechody (gradienty).

 

Žltá farba sa spája so vznešenými, ušľachtilými prvkami ako zlato. Symbolizuje slnko, oheň, poznanie, nádej a kladný postoj k životu. Spája sa hodnotami ako pokoj, mier, vitalita a idealizmus. Posilňuje organizmus a uvoľňuje napätie. Dokáže udržiavať ľudí v bdelosti a povzbudzuje koncentráciu. Žltá rozjasňuje interiéry a vizuálne približuje. Je to pre ľudské oko najviditeľnejšia farba. Prídavné mená, ktoré sa spájajú so sivou farbou sú dôveryhodný, pevný, stabilný, odolný a spoľahlivý, ale aj nudný, nerozhodný, starý a smutný. Žltú zasa charakterizujú slová ako žiarivý, originálny, zvedavý, vynaliezavý, optimistický, hrejivý, zmyselný, slnečný, veselý a priateľský.

 

Sivá farba sa spája s prírodnými prvkami, ako napríklad kameň. Psychologicky je to neutrálna farba, evokuje pokoj a skromnosť. Do interiéru vnáša pocit stálosti, odolnosti a sily, ale aj elegancie. Zapadá i do v súčasnosti populárneho škandinávskeho štýlu.

 

Odtieň, jas a sýtosť sú tri atribúty, ktoré je potrebné poznať, aby bolo možné docieliť oku lahodiacu farebnú kombináciu. Sivá patrí medzi studené farby. Jej komplementárnou farbou je na farebnom kruhu oranžová. Farba „Ultimate Grey“ je však neutrálny odtieň, ktorý možno dobre kombinovať s akoukoľvek farebnou schémou. Žltá je teplá farba a jej komplementárny odtieň je tmavomodrá až fialová.

 

 

 

 

V architektúre sa navrhnutá paleta kombinujúca hravosť a vážnosť používa v spoločenských priestoroch, ale aj v domácnostiach a v priestoroch, kde je sa stretávajú témy stability a pozitivity. Hoci sivá na stenách v kancelárii môže pôsobiť nudne a chladne, žlté prvky dokážu priestor nápadito oživiť a upútať zrak. Už dnes sa bežne v pracovných priestoroch využívajú tzv. priznané stropy, ktoré sú zvyčajne betónové, a teda sivé a nesú množstvo prvkov v sivých farbách napr. vzduchotechniku, sivé kovové závesné konzoly pre na lampy, kabeláže a podobne. Odtiene sivej boli a stále sú tie najpoužívanejšie farby v kancelárskych priestoroch. Avšak ako sme spomenuli vyššie práve sivá v spojení s inou, žiarivou a doplnkovou farbou dokážu do interiéru vniesť správnu atmosféru. Žltý akcent a žlté prvky prispievajú k neobvyklému pocitu z interiéru. Žltá dokáže zvýrazniť menšie plochy alebo prvky, na ktoré sa má sústrediť pozornosť. Z pohľadu kontrastu by žltá najviac vynikla na tmavom, čiernom pozadí, avšak táto kombinácia je už zaužívaná ako výstraha napr. ako výstražný pás na schodisku. Žlté steny kancelárií podporujú produktivitu a osobnú výkonnosť.

 

Výrazné žlté prvky má napríklad spoločnosť LEGO vo svojich kanceláriách v Šanghaji. Tvoria tak protiváhu dominujúcej tlmenej šedej farbe konferenčných miestností a ďalších pracovných priestorov, ktoré sú v súlade s požiadavkou profesionálne pôsobiacej kancelárie.

 

LEGO Offices, Shanghai (zdroj: archdaily.com)

LEGO Offices, Shanghai (zdroj: archdaily.com)

 

LEGO Offices, Shanghai (zdroj: archdaily.com)

LEGO Offices, Shanghai (zdroj: archdaily.com)

 

Farby roka nie je nutné používať v rovnakom pomere. Môžu to byť prvky šedej v žltej alebo vice versa. Treba však pamätať i na to, že lesklé povrchy – nech už majú sivú alebo žltú farbu – odrážajú viac svetla než matné povrchy, v interiéri môžu pôsobiť rušivo.

Keďže pre súčasnú situáciu je typická práca z domu, práve farby roka dokážu dobre oddeliť pracovný kútik v odtieňoch pracovnej „Ultimate Gray“ a ako protipól využiť nie priamo žiariacu žltú („Illuminating“), ale slnečné žiarenie, teda jasné denné svetlo a nočné dizajnové osvetlenie interiéru.

 

Pantone nie je jediná firma, ktorá vyhlasuje farbu roka. Napríklad značka Dulux za farbu roku 2021 označila „poctivú zemitú“ (Brave Ground), spoločnosť Benjamin Moore zasa za farbu tohto roka považuje „egejskú šedozelenú“ (Aegean Teal). Napokon firma Sherwin Williams pre rok 2021 vybrala farbu „mestská bronzová“ (Urbane Bronze), čo je prírodný hnedosivý odtieň symbolizujúci bezpečie a teplo domova.

 

Budú spomínané farby roka súčasťou priestorov nominovaných do tohtoročnej súťaže OFFICE ROKA by CBRE? Necháme sa spolu s vami a odbornou porotou prekvapiť. Pre záujemcov o titul v niektorej z kategórií je už spustená REGISTRÁCIA. Prihlasovanie potrvá do 28. februára 2021.