Vedeli ste, že dve pätiny globálnych emisií CO2 ide na vrub sektoru stavebníctva? Udržateľnosť v stavebníctve je preto dlhodobý trend a bude stále aktuálny.
S témou súvisí cirkulárna ekonomika, teda nové materiály a filozofia Cradle 2 Cradle. Cradle to Cradle (tiež C2C) je prístup v stavebníctve a dizajne, ktorý umožňuje využívať výrobky či stavebné materiály v jednej forme a po skončení ich životnosti sa jednotlivé zložky recyklujú a použijú v inej forme. Suroviny tak cirkulujú v takpovediac nekonečnom cykle, v ktorom neexistuje odpad.
S udržateľnosťou súvisí aj prerozdelenie štandardov kancelárskych budov, keďže sa zmenili požiadavky na kvalitu budov a ich vnútorné prostredie. Jedným z dôvodov prerozdelenia je odčlenenie najmodernejších a technicky najvyspelejších budov do novo vytvorenej kategórie A+. Ďalším činiteľom reklasifikácie je neaktuálnosť štandardov budov, nakoľko sa doposiaľ nebral do úvahy technologický pokrok a ani postoj vzhľadom na ESG. Takisto sa zohľadnili rýchlo sa meniace požiadavky a parametre, ktoré musia moderné budovy spĺňať, aby mohli byť hodnotené v štandarde A+ alebo A. Sprísnili sa požiadavky na lokálne citlivejší prístup k výstavbe a na rešpektovanie genius loci.
Keďže komerčné budovy na prenájom majú energetický certifikát budovy, nájomníci majú doklad o kvalitatívnych energetických vlastnostiach budovy. Súčasťou certifikátov by mal byť aj odporúčaný súbor opatrení, ako možno zlepšiť jej stavebné konštrukcie a systémy vykurovania, prípravy teplej vody, vetrania, klimatizácie, osvetlenia a podobne. Faktom je, že nové budovy po roku 2020 musia pri energetickej certifikácii dosiahnuť takmer nulový štandard, teda A0. Staršie energeticky nehospodárne budovy budú v období energetickej krízy hľadať nájomníkov ťažšie.
Zaujímavé bude sledovať, aký vývoj bude v sektore administratívnych budov, ktoré vlastní a spravuje štát. Konverzie starých, často historických budov, na moderné kancelárie sa dejú prevažne vďaka komerčnému sektoru. Komerčný sektor sa riadi dopytom a dopyt je po budovách s ekologickými certifikáciami. V podstate už každá z novopostavených budov má niektorý certifikát, najmä BREEAM alebo LEED. „Keďže investori sa dnes pozerajú na nehnuteľnosti optikou agendy ESG, zaujímavý je práve certifikát LEED, ktorý sa takmer výlučne udeľuje kancelárskym budovám. Keďže požiadavky LEED na nehnuteľnosť sú rovnaké všade na svete, investori, ale aj prenajímatelia majú istotu, že i keď budova stojí na Slovensku, má globálne platné parametre,“ uvádza Peter Gróf, Workplace Strategy Consultant, CBRE Slovensko. A ešte jeden dôležitý fakt: budova s certifikátom LEED musí byť vhodná pre ľudí, musí zohľadňovať ich potreby. Napríklad na rozdiel od BREEAM schéma LEED vyžaduje, aby v celej budove a minimálne 8 metrov od okien či nasávania vzduchotechniky bolo zakázané fajčiť.
#sustainability #esg #greenoffice #cradle2cradle #c2c #circulareconomy #well #fitwel #breeam #leed #dgnb #geniusloci