Víťazi 2022

Víťazi OFFICE ROKA poznajú recept na úspech

Nositeľom titulu Absolútny víťaz OFFICE ROKA 2022 sa stala slovenská spoločnosť ALPE Euroservice z Trnavy. Vytvorila unikátne priestory v industriálnom parku v budove postavanej na mieru svojim potrebám a požiadavkám. Prispôsobila ich do detailov tímu ľudí, pracovným procesom, aby čo najefektívnejšie odrážali rytmus biznisu. Priestory dosiahli vysoké skóre vo všetkých aspektoch, ktoré hodnotila odborná porota 7. ročníka súťaže o najinšpiratívnejšie kancelárie na Slovensku, ktorú organizuje realitno-poradenská spoločnosť CBRE Slovensko.

„Plati, že zvýšenie platu poteší zamestnancov raz, možno dvakrát za rok. Kvalitné pracovné prostredie ich bude tešiť stále,“ — Peter Gróf, Head of Workplace Strategy, CBRE Slovensko

ABSOLÚTNY VÍŤAZ OFFICE ROKA 2022

ALPE Euroservice má vlastnú novú budovu a priestory precízne dizajnované pre zohratý tím a firemné procesy

Nové priestory sú v úplne novej budove v obchodno-priemyselnej zóne extravilánu Trnavy. Súčasťou budovy na mieru pre firmu poskytujúcu komplexné colné služby sú administratívne priestory, ktoré sú skrz recepciu naviazané na colný sklad. Zámerom investora bolo vytvoriť nadštandardné pracovné prostredie pre stabilný tím ľudí, ktorí pracujú pre spoločnosť mnoho rokov. Svojou jednoduchosťou návrh priestoru necháva vyniknúť použitým materiálom a farbám: surové betónové stropy, drevené plochy, veľkopriemerová talianska dlažba a výrazná modrá farba, ktorá odkazuje na logo firmy. V interiéri aj exteriéri je množstvo zelene, ktorá časom dorastie a pokryje aj pergolu nad vstupom. Želaním zamestnancov z pohľadu zdravia a komfortu bolo aj stropné chladenie a podlahové vykurovanie. Budova má tri tepelné čerpadlá typu vzduch-voda a využíva rekuperáciu.

Funkčne je priestor rozdelený na poloverejné prízemie, ktoré je navštevované klientami a privátnu zónu druhého nadzemného podlažia. Na nadzemnom podlaží je archív a terasa. Dispozičné riešenie vstupných priestorov podnietilo architektov zo štúdia BLZK architekti k stvárneniu interiérového schodiska ako skulpturálneho elementu v priestore. Zaujímavé sú dizajnové akustické nástenné prvky a inovatívne smart technológie, ktoré slúžia napríklad na ovládanie svietidiel a tienenia. Komunitný až rodinný charakter pracoviska je reprezentovaný spoločným stolovaním v kuchynsko-jedálenskej časti kancelárie a kuchynkou aj priamo v kancelárii.

“Zamestnanci ovplyvňovali nielen to, ako bude vyzerať ich kancelária, ale aj samotná budova a jej okolie, napríklad aj výberom a výsadbou zelene. Všetky prvky boli podriadené maximálnej funkčnosti, komfortu a zdraviu. Dispozícia a vybavenie priestorov plní účel a logiku bežnej pracovnej, ale aj nepracovnej náplne a pohybu ľudí v rámci kancelárie aj budovy. Vo všetkých priestoroch vidno technický aj materiálovo nadštandardné spracovanie s vysokým dôrazom na detaily a firemnú DNA.”

— Michal Riabič, dizajnér

ZDRAVÁ KANCELÁRIA

Víťaz kategórie je spoločnosť CAPEXUS SK má ľudské a komfortné pracovné prostredie s možnosťou využitia veľkej terasy.

Dynamický rast spoločnosti, neustále meniace sa požiadavky na kancelárie, protipandemické opatrenia a zároveň komplexný komfort pre zamestnancov boli hlavné atribúty pri celkovom design and build koncepte. Priestor tvoria tri zóny: klientska, pracovná a lunch zóna.

Klientska zóna je uvítacia časť vrátane hlavnej zasadacej, ktorá je viditeľná už od výťahov. Miesto slúži na prvý kontakt s klientom a je výnimočné využitím obľých skiel v drevených profiloch. Dminantou pracovnej zóny sú okrúhle stoly s rôznymi veľkosťami, ktoré podporujú filozofiu otvorenej spolupráce a prepojenosti jednotlivých oddelení. Zóna je doplnená o štýlovú telefónnu búdku, ale tiež zasadáčku pre šest osôb slúžiacu aj ako vzorkovňa pre klientov. V celom priestore kancelárií je strop so špeciálnym akustickým nástrekom na báze celulózy z recyklovaného papiera s akcentom ekologickej udržateľnosti.

Súčasťou lunch zóny sú dve kuchynky, jedna otvorená do priestoru a jedna skrytá za zrkadlom a stenou. Dôležitou požiadavkou zamestnancov bola terasa. Má rozlohu 90 m² a tento rok ju doplní štýlový nábytok, zeleň a vybavenie napríklad pre firemné grilovačky. Moderné technológie sú zahrnuté v inteligentnom biodynamickom osvetlení s priamou a nepriamou zložkou svietenia. V rámci budovy boli klasické anemostaty, ale vzduchotechnika je prispôsobená tak, aby nikomu takpovediac nefúkalo na chrbát.

KANCELÁRIA AKO DNA FIRMY

Brána do knižného vesmíru s prvkami martinusáckeho dizajnu – to je víťaz kategórie Kancelária ako DNA firmy. Spoločnosť Martinus.

Centrála slovenského kníhkupectva Martinus predstavuje oveľa viac než logistickú halu. Je stredobodom martinusáckeho vesmíru. Samotná budova sa skladá z viacerých funkčných celkov, ako zasadacky, kancelárie, logistika, sklad, spoločné priestory. Striktné delenie však necítiť. Knižné témy predstavujú napríklad 6,5-metrové červené vstupné dvere, ktoré odkazujú na knihu Alica v krajine zázrakov., zasadacky majú mená ako „Tajomná záhrada“ a “Sherlockova obývačka”, ale rôzne slogany a navigácia doslova „ilustrujú“ celé priestory. Martinus tiež pracuje s postavičkami knižných hrdinov.

Zaujímavosťou haly sú zelené stĺpy z pôvodného areálu Závodov ťažkého strojárstva, odkiaľ kedysi vychádzali lokomotívy či tanky, ale aj staré veľké lampy, ktoré dostali červenú farbu z loga Martinus. Viacero interiérových prvkov pochádza z predošlej Centrálnej kníhkupectva. Na mieru vznikli priestory na poschodí v mezaníne – miesta na individuálnu prácu, veľká firemná knižnica a kaviarenské sedenie. Kaviareň zariadená v štýle Foxford sa vďaka plátnu občas mení na kino. Na poschodí sa hráva stolný tenis, cvičí sa tu v posilňovni alebo sa priestor mení na VR herňu. Je tu množstvo zákutí na čítanie, nerušenú prácu a stretnutia.

"Priestory Martinusu rešpektujú históriu. Jednak je to história Závodov ťažkého strojárstva v Martine a jednak história a DNA firmy, ktorá v tomto meste vznikla. Napokon sú tu zakomponované viaceré funkčné prvky z pôvodného sídla firmy a z pôvodnej budovy. Celý priestor nesie množstvo vtipných a šikovných detailov, ktoré odkazujú na knižný vesmír. Sú tam nielen pre kmeňových zamestnancov a návštevníkov, ale uľahčujú aj navigáciu sezónnym brigádnikom."

— Ester Svetlík Danelová, Management consultant

INOVATÍVNA KANCELÁRIA

Víťaz kategórie, Takeda Pharmaceuticals Slovakia, kombinuje moderné technológie s prírodnými prvkami a umeleckými dielami.

Takeda si uvedomuje, že práve inovácie sú kľúčom k udržaniu podnikania. Priestor je preto riešený s najnovšími technológiami, ktoré sú nositeľmi inteligentnej prevádzky a správy budovy. Rozhodlo i to, že projekt sa už od začiatku navrhoval na dosiahnutie certifikácie v štandarde BREEAM.

Interiér je funkčne rozdelený na open space a mezanínový priestor, pričom ťaží z vysokej svetlej výšky priestoru a vizuálnych prvkov budovy. Zahŕňa hybridný pracovný priestor, zasadacie miestnosti, recepciu, združovacie, kolaboračné a oddychové zóny so zeleňou, technické a hygienické zázemie (aj pre dojčiace matky) a coffee point s pódiom na sedenie. Maximalizuje sa tak flexibilita využitia a priestor dokáže rásť s nárokmi používateľa. Dispozícia a kabeláž umožňujú rôzne spájanie pracovných stolov pri vytváraní „hniezd“ pre dočasné tímy. Zaujímavosťou sú pojazdné servírovacie „pagodové“ vozíky so strieškou.

Koncept je založený na vzniku malého mesta budúcnosti, akéhosi „bulváru“, avšak so všetkými funkciami pracovného prostredia vrátane pokojných zón, občerstvenia a relaxu. Digitálne prvky a všadeprítomné displeje sú vyvážené napríklad japonskými „zenovými minizáhradami“, ktoré sú zavesené a po vstupe do mezanínu opticky členia kanceláriu aj v horizontálnom smere. Špeciálnou požiadavkou boli umelecké diela a grafiky od lokálnych autorov, ktoré dotvárajú priestor a majú spojitosť s históriou a zameraním Takedy.

„Veľká plocha a neštandardná svetlá výška pracovného priestoru je dostatočne členitá a vybavená, a to pre rôzne typy práce, vzájomné interakcie, či mimopracovné aktivity. Nesie mnoho inovatívnych a technologických prvkov, počínajúc non–stop spojením s kanceláriou v Bostone cez interaktívnu obrazovku, cez prenosné powerbanky, ktoré sa nabíjajú bezdrôtovo, až po letecký simulátor a hojdačky.“

— Juraj Hubinský, autorizovaný architekt