OFFICE ROKA 2022: Hľadanie rovnováhy

OFFICE ROKA 2022: Hľadanie rovnováhy

Azda najmarkantnejším – i keď často nedefinovaným – trendom v oblasti pracovných priestorov je hľadanie balansu. Ľudia sa naučili, že i počas home office dokážu byť efektívni. A tak zamestnanci aj firmy spolu hľadajú rovnováhu medzi počtom dní odpracovaných doma a časom stráveným v kancelárii.

 

Všetci sa snažia dospieť k rovnováhe medzi pracovným a osobným životom (známy pojem work-life balance). Firmy hľadajú nejaký udržateľný model, teda doslova balans v hybridných formách práce. Niektoré spoločnosti stavili na model 3:2, iné 2:3, čo teda počet dní strávených v kancelárií a počet dní, ktoré môžu ľudia pracovať dištančne, napríklad z domu alebo kaviarne. Nútiť ľudí pracovať od 9.00 do 17.00 a päť dní do týždňa, môže viesť ku quiet quitting, prítomnizmu, ale aj k vyhoreniu alebo odchodu zo zamestnania. Práve prechod z päťdňového home office na päťdňové dochádzanie do práce je až pre tretinu ľudí červená čiara. Sú rozhodnutí skončiť alebo si začať hľadať iné zamestnanie.

 

 

Pozrime sa na niektoré pojmy a fenomény podrobnejšie:

 

·       Quiet quitting je fenomén, ktorý sa v poslednej dobe často objavuje, a to aj vďaka Ázijčanom a sociálnej sieti TikTok. Podľa prieskumu Gallup však „potichu končí“ takmer polovica ľudí v Amerike. O čo ide? V podstate je to práca, ktorú človek vykonáva mechanicky v stanovenom čase a v stanovených kompetenciách. Inými slovami: nerobí nič navyše, nemá ambíciu prichádzať s vlastnými riešeniami a návrhmi, je pasívny a „pracuje len do výšky svojho platu“.

 

·       Prítomnizmus (presentism) je podobný, ale lepšie zdokumentovaný fenomén, ktorý zahŕňa chodenie do práce bez toho, aby človek podával nejaký výkon. Je iba prítomný v kancelárii a „predstiera prácu“. V zahraničí už prítomnizmus dokonca vyčíslili vo forme strát, ktoré firmám vznikajú poberaním platu „za nič“. Gallup hovorí, že náklady na „aktívne neangažovaných“ ľudí len v Nemecku tvoria ročne 260 miliárd eur. 

 

·       Syndróm vyhorenia (burnout) postihuje stále viac ľudí. Prejavuje sa okrem iného poklesom energie, chronickou únavou, celkovou telesnou slabosťou, rýchlejšou únavnosťou a náchylnosťou k chorobám. Už len častá chorobnosť vedie k vyčísliteľným stratám. Syndróm vyhorenia má korene v nerovnováhe medzi osobným a pracovným životom.

 

 

Prieskumy nasvedčujú tomu, že stresovým faktorom je aj vzniknutá nerovnováha medzi kolegami, ktorí pracujú v kancelárii a tými, ktorí pracujú dištančne. Šesť ľudí z desiatich sa obáva, že ak nebudú trvalo prítomní v kancelárii, vylúčia ich z dôležitých tímových schôdzok a projektov. Drvivá väčšina ľudí sa domnieva, že tí zamestnanci, ktorí trvale pracujú z domu, budú v prípade ekonomickej recesie „prví na rane“, teda prví prídu o zamestnanie. Veľa ľudí si myslí, že manažéri považujú ľudí pracujúcich trvalo dištančne za lenivejších. Stále viac firiem preto interne rozvíja humanocentrické stratégie a vynakladá investície do budovania a stmeľovania tímov.

 

 

„Práve pre vyššie uvedené dôvody firmy hľadajú nielen modely práce (a spolupráce), ale predovšetkým budovy a kancelárie, ktoré sú konštruované tak, aby zlepšovali kvalitu života, zdravia i pohodu ľudí. Rezonujú pojmy ako well-being a biofília. Well-being je v skratke pretrvávajúci a dlhodobý emocionálny stav, v ktorom sa odráža celková spokojnosť so životom a prácou. Prírodné prvky a dizajn v súlade s biofíliou sú v nami navrhovaných a ponúkaných kanceláriách stále obľúbenejšie a opäť majú aj ekonomický prínos,“ uvádza CBRE a dodáva: „Podľa jednej štúdie počet hovorov spracovaných za hodinu telefonistami, ktorí mali výhľad na prírodu skrz okná, bol omnoho väčší ako počet hovorov odbavených za hodinu zamestnancami bez výhľadu. Prvá skupina spracúvala hovory o 6-7 % rýchlejšie ako druhá.“

 

 

Prednosť dnes dostávajú budovy s medzinárodnými certifikáciami well a fitwel, ktoré sa sústreďujú na človeka a jeho komfort. A to komfort nielen na prácu a sústredenú prácu, ale aj pobyt v práci ako taký.

 

#balance #worklifebalance #humancentric #peoplecentric #wellbeing #comfort #biophiliceffect #biophilicdesign #ergonomy #quietquitting #presentism #burnout #engagement #personalengagement #gamification #productivity #workaholism