Piaty ročník súťaže OFFICE ROKA - Kancelárie v dobe revolučnej transformácie

Ak chcete prilákať nové talenty, jedinou cestou je pozorne sledovať trendy a držať krok s prudko sa meniacim trhom. Buďte súčasťou transformácie pracovných priestorov. Buďte súčasťou platformy OFFICE ROKA. Jubilejný piaty ročník súťaže ukáže tie najlepšie priestory a zásadné transformácie.

Čo sa zmenilo a čo sa zmení?

Spôsob využívania kancelárskych priestorov sa značne zmenil. V krajinách, kde protipandemické opatrenia neboli také prísne, pristúpili nájomcovia na vnútrofiremnú politiku striedania tímov a rotácie zamestnancov. 78 % firiem zaviedlo a sprísnilo opatrenia na ochranu zdravia a bezpečnosti na pracovisku. Vyplýva to zo štúdie „CEE Office Occupier Survey“, ktorú realizovala realitno-konzultačná spoločnosť CBRE. Najvyužívanejším spôsobom boja proti koronavírusu sa však vo firmách na Slovensku aj v ostatných krajinách CEE regiónu stalo hlavne zavedenie práce na diaľku, na ktorú podľa prieskumu nabehlo až 91 % firiem.

. Ich skúsenosť s tzv. home office tak poskytla veľkému množstvu nájomcov nielen nový pohľad na organizáciu práce, ale aj nároky na kancelársky priestor. Takmer 55 % opýtaných firiem umožnilo zamestnancom využívať flexibilný pracovný čas a striedať sa s kolegami v kancelárii. Odborníci zo spoločnosti CBRE aj vo svetle uvedených poznatkov predpokladajú, že klasické kancelárske priestory prejdú značnou digitalizáciou a reorganizáciou.  Avšak pre zamestnancov zostávajú fyzické priestory veľmi dôležité, motivuje ich pracovné prostredie, atmosféra, spolupracovníci a benefity.

Až 29 % firiem uviedlo, že zatiaľ pozastavili expanziu a nové plány. Prieskum tiež ukázal, že nájomcom vo všetkých krajinách najviac chýbala možnosť osobných stretnutí a obhliadok nehnuteľností a ich priestorov. Zhodlo sa na tom celkom 26 % respondentov. CBRE na Slovensku v reakcii na situáciu intenzívne využíva systém virtuálnych prehliadok Giraffe360. Takmer polovica (49 %) nájomcov z krajín CEE uviedla, že doteraz nerokovali s prenajímateľmi kancelárskych priestorov o znižovaní nájomného alebo nájomných prázdninách. V dobe postkoronovej sa však isto budú viesť diskusie o novej rovnováhe medzi očakávaniami nájomcov, prenajímateľov a zamestnancov.

Prím budú hrať technolólá udržagie a trvateľnosť

Už dlhodobo je trendom v oblasti real estate nielen technologická vyspelosť nehnuteľností, ale aj ich trvalo udržateľná výstavba. Prieskum realizovaný spoločnosťou CBRE potvrdzuje, že koronakríza tento trend ešte viac urýchlila. Až 75 % respondentov totiž plánuje navýšiť svoje investície do technológií (napr. videokonferenčné aplikácie, nástroje na riadenie projektov, cloudové systémy a pod.), aby podporila prácu na diaľku, ale aj plánovanie systémov práce do budúcna. Firmy, ktoré predtým váhali s adaptáciou a digitálnou transformáciou, musia teraz rýchlo zmeniť stratégiu, aby zostali konkurencieschopné. Do popredia sa dostanú i technológie, ktoré monitorujú teplotu, koncentráciu látok v ovzduší, ale aj technológie merajúce tzv. zaľudnenosť, teda koncentráciu zamestnancov v jednotlivých kancelárskych priestoroch.

office_roka_novinka2.jpg

Okrem technologických inovácií a digitálnych riešení je predpoklad, že majitelia budov budú musieť venovať väčšiu pozornosť aj ich udržateľnosti. Celkom 32 % respondentov si myslí, že v budúcnosti budú firmy klásť čoraz väčší dôraz na životné prostredie a zdravie svojich zamestnancov. Odborníci preto očakávajú, že faktory ako technológie a zodpovednosť voči životnému prostrediu sa zaradia medzi top faktory pri rozhodovaní firiem o nájme. Čoraz viac budov tak bude spĺňať aj kritériá ekologickej udržateľnosti tzv. certifikačných systémov, ako je napríklad LEED či BREEAM. Zamestnanci budú od kancelárskych priestorov a zamestnávateľa očakávať rozmanitosť štýlov práce, a to vrátane flexibilnej práce, práce na diaľku a ďalších spôsobov. Mnoho kancelárii sa transformuje na tzv. activity based working a väčšina firiem prijme opatrenia a služby eliminujúce riziká nákazy.

Odborníci preto očakávajú, že faktory ako technológie a zodpovednosť voči životnému prostrediu sa zaradia medzi top faktory pri rozhodovaní firiem o nájme. Čoraz viac budov tak bude spĺňať aj kritériá ekologickej udržateľnosti tzv. certifikačných systémov, ako je napríklad LEED či BREEAM. Zamestnanci budú od kancelárskych priestorov a zamestnávateľa očakávať rozmanitosť štýlov práce, a to vrátane flexibilnej práce, práce na diaľku a ďalších spôsobov. Mnoho kancelárii sa transformuje na tzv. activity based working a väčšina firiem prijme opatrenia a služby eliminujúce riziká nákazy.

Ekonomické vyhliadky sú pozitívne

„Krajiny strednej a východnej Európy vrátane Slovenska (CEE región) mali ešte pred vypuknutím pandémie možnosť sledovať, ako na pandémiu reagovali ostatné európske krajiny. Tento región bol totiž jedným z prvých, ktorý zaviedol opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Vďaka tomu bol dopad na oblasť nehnuteľností aj náladu nájomcov menej výrazný ako v prípade iných regiónov. Zároveň, lepšie vyhliadky do budúcnosti podčiarkujú aj priaznivé predpovede uznávaných medzinárodných ekonómov,“ komentoval výsledky štúdie Oliver Galata, riaditeľ oddelenia kancelárskych priestorov CBRE Slovensko.

Budúcnosť si vyžaduje pracovné priestory, ktoré zvyšujú produktivitu a kultivujú kreativitu. Firmy do kancelárií integrujú nové prvky, ktoré zlepšujú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a pomáhajú zvyšovať produktivitu zamestnancov.