Praktické aplikácie farieb roka 2021 v kancelárii
/V predchádzajúcom článku sme si predstavili farby roka a teraz sa pozrieme na praktickú aplikáciu naprieč kanceláriami a pracovnými priestormi.
Zopakujme si, že spoločnosť Pantone pre rok 2021 uviedla dve farby: PANTONE 17-5104 Ultimate Grey a PANTONE 13-0647 Illuminating. Vybrané odtiene žltej a sivej farby predstavujú jednotu a vzájomnú podporu. Zatiaľ čo hrejivá žltá farba je jasná a živá, Ultimate Grey je pevná a spoľahlivá. „Z pohľadu umenia feng šuej prináležia tieto dve farby elementom zeme a kovu. Je to v cykle piatich prvkov, kde sú aj voda, drevo a oheň, ktoré sa vzájomne vyživujú. A vôbec to nie je náhoda, pretože po minuloročnom roku kovového potkana, ktorý nám dal veľké výzvy, zasadol 3. februára 2021 na trón kovový byvol so svojou pracovitosťou, vytrvalosťou, odhodlanosťou, trpezlivosťou, vnútornou i vonkajšou silou a disciplínou,“ uvádza Barbara Buľubašová, zo spoločnosti ART LIVING, ktorá poskytuje konzultácie v oblasti dizajnu a redizajnu priestorov.
Kde a ako využiť farby roka?
“Všeobecne je šedá farba vhodná pre upokojujúce a/alebo neutrálne pozadie. Naopak žltá sa hodí pre akcenty, orientačné a komunikačné systémy, napríklad do kuchynky alebo do konferenčnej miestnosti, prípadne zvýrazní solitérne prvky interiéru, napríklad žltá recepcia,” hovorí Ján Matulník, Associate director, Architecture and Design, CBRE.
Koncept otvoreného priestoru (open space) je v celých kancelárskych priestoroch firmy Appodeal, pričom každé poschodie má svoju vlastnú kaviarničku resp. kuchynku, spoločenskú a konferenčnú miestnosť. Všimnite si inštaláciu samostatných farebných blokov v čistom a neutrálnom priestore s bielou podlahou. Farba zároveň harmonizuje aj pri kombinácii rôznorodých materiálov, napríklad žltá v kuchynke na fotografii symbolizuje socializáciu a šťastie a je pôsobivom súlade s kovovou šedou kuchynskou linkou. „Podľa umenia feng šuej žltá spolu s hnedou farbou prináleží elementu zeme a šedá spolu so striebornou, zlatou, medenou, bielou a jemnými pastelovými farbami, elementu kovu. V cykle piatich prvkov sú tieto elementy hneď vedľa seba a vzájomne sa podporujú. Konkrétne zem vyživuje kov a teda žltá symbolizujúca život a výživu podporuje precíznosť a disciplínu, ktorú reprezentuje šedá,“ dodáva Barbara Buľubašová.
Žltá recepcia vyrobená z nafukovacích balónov s injektovaným betónom v spoločnosti HEM sa nachádza v jej štokholmskej centrále, ktorú navrhli v spolupráci s ateliérom Atelier Paul Vaugoyeau. Šedý betónový strop je zámerne priznaný vrátane priznanej vzduchotechniky a rozvodov. V kancelárii sa spája priemyselný, modernistický a minimalistický štýl s jasnými farbami a hravými detailmi. Výrazný žltý pult navrhnutý londýnskym Soft Baroque je umiestnený v strede pri vchode a je vyrobený v štýle štúdia Puffy Brick.
Tím spoločnosti The LEGO Group spolupracoval s firmou Robarts Spaces pri vytváraní novej kancelárie LEGO v Šanghaji. Cieľom bolo vytvoriť „angažovanosť prostredníctvom dizajnu“, podporiť spoluprácu, inovácie, zábavu, prepojiť globálne a lokálne. ShangHub je najnovšia kancelária LEGO navrhnutá v súlade so stratégiou „New Ways Of Working“. Zamestnanci si teda môžu zvoliť prácu v rôznych častiach priestoru, zónach, a to podľa povahy práce. Všimnite si žlté a šedé podsedáky, ktoré evokujú výstupky, „štuplíky“ na kockách LEGO. Dizajnové steny nesú diela vytvorené špeciálne pre tento priestor zamestnancami a miestnymi deťmi. Zapojenie miestnej komunity je v súlade s princípom angažovanosti prostredníctvom dizajnu.
„Umenie feng šuej odporúča nepoužívať takto jasnú žltú na veľké plochy, kde pracuje a trávi čas veľa ľudí, pretože tento odtieň vyvoláva vnútorné vymedzovanie sa a silné konfrontácie. A to nie je v pracovnom prostredí úplne vítané. Naopak, použitie tejto farby akcentne prinesie do priestoru žiaru a výživu elementom zem a silu pohybu v jeho jangovej podobe. Myslím, že tento rok sa veľmi potešia tí, čo majú klasické šedé zariadenie vo svojej kancelárii alebo home office kútiku, pretože už teraz sú trendové. Nezabúdajte na dotvorenie priestoru originálnym, udržateľným a pritom tvorivým a krásnym spôsobom,“ odporúča B. Buľubašová.
Žlté prvky ako vlákno, ako spoločný prvok sú pekne použité v projekte coworkingu Code Working Space v srdci nemeckého Hamburgu. Spoločnosť PARAT vytvorila priestor pre 50 ľudí, predovšetkým z množiny start-upov a ľudí pracujúcich na rušnej technologickej scéne mesta. Návštevníci prichádzajú k recepcii vstupom úplne v žltej farbe a prechádzajú do miestnosti so 6,5 metrovým stropom, kde je dominantným prvkom schodisko na sedenie. Hornú hranicu tohto priestoru vymedzujú tri veľké akustické svetlá. Jednotný prístup k dizajnu interiéru je žltá farba, ktorá zvýrazňuje nábytok a steny. Na centrálnych miestach v Code Working Space sú veľkoformátové nástenné maľby od Stefana Mosebacha a slúžia ako ako pútavé dizajnové prvky.